Skip to content

Kennen jullie Karien? Karien is 15 jaar en heeft een cerebrale parese, maar leerde harp spelen. “Door het harp spelen kan ik nu veel beter typen op mijn computer en daar heb ik heel veel aan voor op school en mijn schoolwerk.” Harplerares Frederike Spakman-Eschauzier vertelt hoe Karien het leerde.

Vier jaar geleden kwam ze, via het revalidatiecentrum Beatrixoord in Haren/ Groningen, kijken of het harp spelen iets voor haar was. Ik wist, op mijn beurt, niets over spasmen en wist niet wat een cerebrale parese was of betekende voor iemand. Samen zijn we op zoektocht gegaan, hoe het harp spelen aan te passen en hebben we dan ook veel van elkaar geleerd.

Resetten

Je moet, om harp te spelen, om de beurt je hand ontspannen, openen en totaal leren sluiten. En tijdens het ontspannen moet je leren je vingers te richten naar de snaren. In het begin kostte dit zeer veel inspanning en moesten we zoeken om uit te vinden hoe dit het beste voor elkaar konden krijgen. Het is zo mooi dat Kariens hand door het harp spelen als het ware ge-reset is.

Bruggenwerk

Combineer dit met noten lezen (wat niet per se hoeft, maar wat Karien graag wilde), dan kan iedere neuroloog vertellen hoeveel “bruggenwerk” dit voor je hersenen kost (leren harp spelen is het beste met piano spelen te vergelijken). Het leren harp spelen was als het aanleggen van een weg door de wildernis, terwijl er nog nooit een weg was aangelegd.

Linkerhand

De linkerhand, die harp spelen wat lastiger vond (Karien is rechtshandig), kwam wat later aan de beurt. Hij profiteert van de ervaring die we hebben opgedaan. Ook de linkerhand komt nu los. Tot nu toe speelde Karien rechts melodieën en met de linkerhand één begeleidingsnoot. Nu kan ze met de linkerhand zelfs akkoordjes pakken. Wat zou ze volgend jaar nog meer kunnen?

Ik ben heel trots op haar. Je kunt aan haar rechterhand vaak niet meer zien dat die dicht en gesloten was. Je meent dan een “gezonde” hand te zien.

Meer weten?

Ben je nieuwsgierig? Heb je vragen of verzoeken? Wil je het zelf uitproberen? Wil je dat ik hier iets over kom vertellen en filmpjes laat zien? Neem dan gerust contact op met mij:

Frederike Spakman-Eschauzier
www.harpgenoot.nl
[email protected]
Mobiel: 06 1115 8344

 

Back To Top